Glad sommar
Bästa medlem i SFIS!
Så har det återigen blivit dags att önska dig en skön och avkopplande sommar!
Jubileumsåret för SFIS började i redan i november 2025 då Arwid Lund, fil dr och lektor vid Södertörns högskola, hade en SFIS Presenterar om SFIS tidiga historia, som TLS (Tekniska litteratursällskapet). Han kunde sedan återkomma och berätta mer på Vårkonferensen.
SFIS Presenterar har under våren haft många intressanta talare och arbetsgruppen har börjat planera för hösten. Vem vill du höra? Vad vill du diskutera? Hör gärna av dig till oss! Du har adressen längst ner i mailet!
Årets resestipendiat blev ingen eftersom ingen ansöka kom in – något vi finner vara märkligt! Kom igen för nästa vår!!
Vårkonferens – Jubiliumskonferensen – hade många intressanta talare, som vanligt kan man tillägga! Cia Gustrén i styrelsen har gjort en bra sammanfattning som du hittar på SFIS blogg https://sfis.nu/blogg/ Det enda smolket i bägaren var att vi enbart hade konferensen via zoom. Men det var helt enkelt inte försvarbart att lägga ut sådana summor när vi var för få anmälda på plats. Det blev en utmärkt zoom-konferens!
Årets Informationsspecialist utnämndes. Många av er har säkert redan uppmärksammat att det blev Sofia Sternberg, bibliotekarie och webredaktör vid Högsta domstolen. Grattis igen! Sofia kommer till ett SFIS Presenterar under hösten.
Årsmötet gav en viss ommöblering i styrelsen. Ny ordförande är Marco Schirone, Chalmers. Hela styrelsen finner du här https://sfis.nu/styrelsen/
Under hösten kommer SFIS Mellansverige hålla Teknikdagen 14/10.
Med detta sista brev vill jag som avgången ordförande för “Stora” SFIS tacka för förtroende och glada minnen. Det har varit en ära och ett privilegium att få företräda SFIS. Jag kvarstår som ordförande i SFIS Mellansverige.
Njut av en skön, avkopplande och givande sommar och välkommen åter till en rik SFIS-höst!
Varma hälsningar från SFIS styrelse
Genom Kajsa Gustafsson Åman
